Z města Görlitz a také z obce Schönau-Berzdorf u Berzdorfského jezera vydali 27. 8. 2022 zprávu o výskytu modrozelených řas v některých částech jezera. Z toho důvodu platil zákaz koupání na severní, severo-východní pláži a také na jižní pláži Blaue Lagune (Modrá laguna). Aktualizace 31. 8. 2022: koupání na severní pláži je opět povolené, na severovýchodní pláži se stále mohou řasy vyskytovat. Zjistěte více.

Zákaz koupání byl vyznačený formou krátkého a téměř neviditelného papíru A4 s oznámením a razítkem například před vstupem na molo jižní pláže nebo také u parkoviště.

Řasy mohou, v případě požití, způsobit nevolnost, dušnost, podrážení pokožky, zarudnutí očí. Mohou tak uškodit lidem i zvířatům. O zprávě se dočtete na webu města Görlitz, zprávu vydaly rovněž portály MDR.de nebo třeba Saechsische.de. Podle dostupných informací se těsně pod hladinou nebo na hladině objevují modro-zelené pruhy řas či sinic – pro mnoho českých vod v létě zcela běžný úkaz. Zástupci města či jednotky hasičů budou kvalitu dál zkoumat.

Aktualizace:

V pondělí 29. 8. 2022 jsme osobně ověřili stav vody na jižní pláži Blaue Lagune – Modrá laguna. Žádné modro-zelené nánosy řas či sinici jsme nenašli, voda byla krásně čistá. Nicméně zákaz koupání na některých plážích zatím stále platil. Jak k němu každý z návštěvníků přistoupí, je jen na něm.

Ve středu 31. 8. 2022 jsme stav vody na jižní pláži opět prověřili, voda byla zcela čistá. Navíc z města Görlitz vydali oznámení, že na severní pláži je koupání opět povolené. Viz také info na webu Radia Lausitz. Na severovýchodní pláži se mohou řasy ještě částečně vyskytovat, což si vždy před vstupem do vody můžete ověřit.

Čistá voda Berzdorfského jezera 29. 8. 2022.
Čistá voda Berzdorfského jezera 29. 8. 2022.

Příjemný pobyt u Berzdorfer See!