Pláže a koupání u Berzdorfer See

Jaké jsou u Berzdorfer See pláže, jak se na ně dostat a dá se koupat i mimo pláže? Hlavní pláže jsou u Berzdorfského jezera dvě, k nim pár dalších, menších a také psí pláže nebo pláže soukromé. Během sezóny na hlavních plážích na pořádek a bezpečí návštěvníků dohlíží hlídka plavčíků, záchranářů. K dispozici máte pláž s pískem a kamínky na severní až severovýchodní straně jezera s názvem Nordstrand a Nord-Oststrand, a pláž na jižní straně s bílým pískem označovanou jako Modrá laguna – Blaue Lagune. Podívejte se na přehled všech pláží u Berzdorfského jezera.

Pláž Modrá laguna – Blaue Lagune, jezero Berzdorfer See.
Pláž Modrá laguna – Blaue Lagune, jezero Berzdorfer See.

1) Severní a Severně-východní pláž – Nordstrand, Nord-Oststrand

Severní a severně-východní pláž začíná v severovýchodním rohu Berzdorfského jezera, táhne se asi půl kilometru po východní straně směrem na jih. Na pláži jsou dětské prolézačky, sociální vybavení – WC, několik stánků s občerstvením a posezením. Na začátku pláže a po celé délce vede po okraji spojovací komunikace, kde můžete zaparkovat. Parkoviště jsou u vjezdu k pláži, dále je k dispozici několik parkovacích ploch podél pláže a další parkovací místa na jejím konci.

Vstup do vody je písčitý, pozvolný, místy jsou kamínky. Pláž je vhodná i pro malé děti, ale z důvodu drceného kameniva se mohou hodit boty do vody.

Severní pláž Nordstrand, jezero Berzdorfer See.
Severní pláž Nordstrand, jezero Berzdorfer See.

Poplatek za vjezd k pláži a parkování je 6 € / den. Na konci pláže občas stojí obytné vozy, za jejichž vjezd obsluha v roce 2022 požadovala 7 €. Poplatek zaplatíte při vjezdu k pláži v době od 9 do 20 hodin.

K pláži z Görlitz zajíždí autobus hromadné dopravy linky E, který se pak zde otáčí a pokračuje dále na jih na Blaue Lagune.

Severně-východní pláž Nord-Oststrand, jezero Berzdorfer See.
Severně-východní pláž Nord-Oststrand, jezero Berzdorfer See.

2) Přístavní pláž – See-Ost Hafenstrand

Na horní straně poloostrova, u kterého je přístav, najdete na břehu pod hotelem přístavní pláž Hafenstrand. Je volně přístupná, zaparkovat se dá nad pláží zdarma. Chybí zde ale jakákoliv vybavenost, není ani dohled plavčíků. Pláž je travnatá, vstup do vody je z nízkého břehu. Poblíž si můžete pronajmout hřiště na plážový volejbal.

3) Jižní pláž – Blaue Lagune

Druhou oficiální pláží je Modrá laguna – Blaue Lagune. Na pláž se autem dostanete z jižní strany od obce Hagenwerder. Pláž je blíž k České republice.

Rovněž na jižní pláži hlídkují plavčíci, i tady je několik stánků s občerstvením, grilovací místa, v létě zmrzlinárna, WC v době provozu pláže zdarma, převlékací kabinky, možnost osprchování se přímo na pláži i dětské prolézačky. Modrá laguna je zajímavá tím, že je na její části navezený bílý písek prý až od Baltu. Vstup do vody je písčitý, pozvolný, pláž je vhodná i pro malé děti.

Jižní pláž Blaue Lagune – Modrá laguna, pohledem z jezera Berzdorfer See.
Jižní pláž Blaue Lagune – Modrá laguna, pohledem z jezera Berzdorfer See.

Nahoře nad pláží je několik odstavných parkovišť. Zaparkujete zde za 6 € na den. Nahoře u parkoviště je k dispozici další WC za poplatek 0,5 €.

4) Západní pláž Strand am Buschbach

Na západní odlehlé straně jezera, nad severním koncem přírodní rezervace, je skoro neznámá plážička Strand am Buschbach. Stejně jako další mini pláže, i tato je zcela bez vybavení a služeb. Může vám posloužit pro osvěžení během okružní jízdy na kole okolo jezera.

5) Psí pláže – Hundestrand

Psi na oficiální pláže nesmí. Mají vyhrazené své vlastní pláže, zpravidla v okolí hlavních pláží. Psí pláže jsou označené cedulí Hundestrand.

Psí pláž Hundestrand, jezero Berzdorfer See.
Psí pláž Hundestrand, jezero Berzdorfer See.

6) Další koupací místa okolo jezera

Kromě oficiálních pláží se můžete vykoupat i jinde, kde je to možné, skoro po celém pobřeží jezera. Koupání mimo oficiální označené pláže je však na vlastní nebezpečí.

Míst, kde se dá v Berzdorfském jezeře vykoupat, je dost, ale na vlastní nebezpečí.
Míst, kde se dá v Berzdorfském jezeře vykoupat, je dost, ale na vlastní nebezpečí.

7) Naturismus, nudistické mini pláže u Berzdorfer See

Oficiální naturistické ani nudistické pláže u Berzdorfského jezera nejsou. Vyznavači naturismu bývají podél pobřeží na různých místech na severní, východní i jižní straně jezera. Většinou polehávají za keříky, porosty, ti odvážnější i na okrajích oficiálních pláží. Naturismus, pokud neobtěžuje ostatní návštěvníky koupacích míst nebo pláží, je tiše tolerován, podobně jako na jiných místech v Německu.

8) Uzavřené pláže u hotelu

Hotel Insel der Sinne**** (Ostrov smyslů) má vyhrazené pláže Ruhestrand a Sportstrand pro hotelové hosty ve svém uzavřeném areálu.

Hotel Insel der Sinne má pro své hosty uzavřené pláže.
Hotel Insel der Sinne má pro své hosty uzavřené pláže.

Kde je koupání v Berzdorfer See zakázáno?

Na některých místech jezera je koupání zakázáno. Zákaz koupání platí:

– v přístavišti u poloostrova na jihovýchodě jezera a v jeho okolí,

– v lokalitě a u mola jachtařského klubu vedle jižní pláže Blaue Lagune,

– v blízkosti a okolí vodních vpustí, přítoků a vodních kanálů, které vedou do jezera,

– na severní straně, kde jsou vysoké kamenné bariéry,

– po celé délce přírodní rezervace Rutschung P – Sesuv P – na západní straně jezera, kde je zakázané i opuštění cesty po celé délce 1,5km trasy,

– zákaz platí také na soukromých pozemcích, nemáte-li povolení od vlastníka.

Na několika místech je koupání zakázáno.
Na několika místech je koupání zakázáno.

Vstup do vody přes kamínky, písek i velké balvany

Na oficiálních plážích je vstup do vody pozvolný, písčitý, anebo přes malé kamínky. Mimo pláže se do vody jezera mnohdy dostanete z travnatého břehu. Mezi plážemi, hlavně na východním a západním pobřeží, tvoří břehy jezera velké kameny. Koupání tam sice zakázané není, avšak pohodlné ani bezpečné to také není.

Mezi plážemi jezera Berzdorfer See jsou buď břehy travnaté nebo tvořené velkými kameny.
Mezi plážemi jezera Berzdorfer See jsou buď břehy travnaté nebo tvořené velkými kameny.