Příjezd k Berzdorfer See, parkování a ceny

Kudy s autem k jezeru dostanete, kde se dá zaparkovat? Jde to to skoro ze všech stran. Níže je popis příjezdů.

A) Jižní strana jezera – k pláži Blaue Lagune (Modrá laguna)

Na jižní straně jezera je několik odstavných parkovišť nad pláží Blaue Lagune. Když pojedete od Žitavy po silnici A4 / B 99, na začátku obce Hagenwerder odbočte na kruhovém objezdu doleva. Přejedete železniční přejezd a vpravo uvidíte velké kolesové rypadlo Bagger 1452.

Přes kruhový objezd na začátku obce Tauchritz pokračujte rovně. Projeďte obcí Tauchritz kolem skleníků, na konci obce na kruhovém objezdu odbočte doprava. Vpravo uvidíte bývalou těžební věž. Dopravní ukazatele vás navedou až k parkovišti u Blaue Lagune. U vjezdu jsou světelné tabule zobrazující stav parkovací kapacity.

Pohled od parkoviště na jižní pláž Blaue Lagune.
Pohled od parkoviště na jižní pláž Blaue Lagune.

Když bude plno přímo na parkovišti nad pláží, máte k dispozici vedle další parkoviště. Po zmáčknutí tlačítka u vjezdu na parkoviště vyjede parkovací lístek, zvedne se závora. Zaplatíte pak při návratu k autu u automatu u parkoviště. Je umístěný na domečku, kde je i WC a čekárna na autobus. Zároveň tam uvidíte infomapu okolí jezera.

Jezdí sem také autobus MHD z Görlitz linky E, který zajíždí i k severo-východním plážím Nord-Oststrand a Nordstrand.

Cena za parkování v roce 2023 je 6 € / den a 2 € na 2 hodiny.

B) Jižní strana – k přístavišti, spodní část poloostrova

Když na začátku obce obce Hagenwerder odbočíte na kruhovém objezdu doleva, přejedete přes železniční přejezd a za kolesovým rypadlem Bagger 1452 odbočíte na kruhovém objezdu doprava, pokračujte rovně a dostanete se na parkoviště u přístaviště.

U přístavu je kavárna, kde se můžete občerstvit a podívat se na zakotvené jachty, případně dojít k některé z pláží. Parkoviště přímo nad přístavištěm je placené.

Cena za parkování v roce 2022 byla 4 € / den.

C) Jižní strana – horní část poloostrova, k přístavní pláži Hafenstrand

Pokud na začátku obce obce Hagenwerder odbočíte na kruhovém objezdu doleva, přejedete přes železniční přejezd a za kolesovým rypadlem Bagger 1452 odbočíte na kruhovém objezdu doprava, pokračujte rovně.

Projeďte okolo přístaviště dál na kopeček a dostanete se na druhou stranu poloostrova. Zde můžete zaparkovat na soukromém parkovišti. Parkoviště je prašné, se štěrkem, rozdělené do několika sektorů. Na levé straně je místo pro pár obytných vozů, ale nocovat se zde nesmí.

Při parkování, prosím, dodržujte parkovací pořádek, který je zobrazen na informačních tabulích. Parkujte pouze na místech, kde to tabule umožňují, nikoliv přímo v cestě, ať nedojde k zákazu či zpoplatnění parkování. Po panelové cestě pak stačí sejít pár metrů k travnaté pláži, která je nedaleko hotelu.

Cena za parkování v roce 2022 – parkování na tomto soukromém parkovišti zatím bylo zdarma.

D) Jihovýchodní strana –– See-Ost + příjezd k hotelu Insel der Sinne****

Pokud se chcete dostat k jihovýchodní straně jezera nebo k hotelu, pokračujte přes obec Hagenwerder po silnici A4 / B 99 dál rovně, směrem na Görlitz. Po levé straně bude míjet vlakové nádraží. Za koncí obce Hagenwerder odbočte doleva. Dostanete se na parkoviště, které je štěrko-kamenité. Můžete z něj dojít k jihovýchodním mini plážím, jež jsou vlevo a vpravo vedle hotelu Insel der Sinne. Pláže jsou travnaté, v sezóně sečené a udržované.

Cena za parkování v roce 2022 – parkování na parkovišti bylo v té době zdarma.

Pokud pojedete za odbočkou k parkovišti dál, uvidíte na levé straně vjezd na parkoviště k hotelu Insel der Sinne****. Je tam závora a telekom, pomocí kterého se můžete spojit s recepcí hotelu. Vjezd na hotelové parkoviště je vyhrazený pro hotelové hosty.

E) Severovýchodní strana – k pláži Nord-Oststrand a k Deutsch-Ossig + stellplatz pro obytňáky

Z města Görlitz je to nejblíže k severo-východní straně jezera. Cesta je dobře dostupná i při příjezdu z České republiky. Z obce Hagenwerder pokračujte dál po silnici A4 / B 99 na Görlitz. Ještě před příjezdem do města odbočte doleva pod železniční viadukt. Cesta je dobře značená. Asi po 500 metrech přijedete až k severo-východní pláži.

Po cestě budete míjet budku, kde je třeba zaplatit za parkovné. Můžete si pak vybrat, zda auto zaparkujete přímo u pláže, podél komunikace, která vede až do bývalé obce Deutsch-Ossig, anebo jestli necháte vozidlo na některém z přilehlých parkovacích ploch.

Parkoviště je placené každý den od 9 do 20 hodin od jara do podzimu. Jezdí sem také autobus MHD z Görlitz linky E, který zajíždí až na jižní pláž Blaue Lagune i na sever k Nordstrand. Cena za parkování v roce 2023 je 6 € / den a 2 € na 2 hodiny.

Budete-li pokračovat po cestě kolem břehu jezera dál na jih, přijedete do bývalé obce Deutsch-Ossig, kde dodnes zůstalo jen pár stavení. Můžete se tam však občerstvit u několika stánků s pitím, odpočinout u jídla nebo zmrzliny.

Cena za parkování v roce 2022 tam byla 4 € / den.

Cena parkování na konci pláže na stellplatzu pro obytné vozy, v roce 2022 za 7 € / den.

E) Severní strana – ke stellplatzu a Nordstrand

Z města Görlitz se dobře dostanete i k severní straně jezera. Cesta je docela dobře dostupná také při příjezdu z České republiky, což vás může zajímat, pokud máte obytný vůz nebo přívěs a chcete u jezera přenocovat.

Z obce Hagenwerder pokračujte dál po silnici A4 / B 99 na Görlitz. Od železničního viaduktu, pod kterým se dá projet na severo-východní pláž, pokračujte dál po hlavní silnici A4 / B 99 asi dalších 400 metrů. Po příjezdu na okraj města Görlitz vede silnice po ulici Zittauer Straße.

Po 400 metrech odbočte doleva na ulici Paul-Mühsam-Straße. Cesta k Nordstrand je značená. Pokračujte po ulici Paul-Mühsam-Straße a po 850 metrech odbočte doleva. Odbočka je hned za železničním viaduktem. Po dalším 1 km přijedete ke kruhovému objezdu, který je už přímo u jezera. Na kruhovém objezdu se můžete otočit, jet zpátky a zaparkovat na vhodném místě u silnice.

Cena za parkování v roce 2022 – parkování je podél příjezdové komunikace k jezeru bylo prozatím zdarma.

Máte-li obytný vůz nebo přívěs, můžete také zajet na stellplatz. Jeden je na kopečku nad kruhovým objezdem, určený spíš jen pro obytná auta. Vejde se na něj vedle sebe asi 6–8 obytňáků. Další stellplatz je dole, vlevo od kruhového objezdu, blíž u vody, zároveň blíž ke stánkům s občerstvením. Pohodlně sem zajedete i s přívěsem.

Stellplatz pro obytné vozy a přívěsy na severní straně jezera Berzdorfer See.
Stellplatz pro obytné vozy a přívěsy na severní straně jezera Berzdorfer See.

Cena za nocování na horním stellplatzu v roce 2022 – nocování bylo prozatím zdarma.

Cena za nocování na spodním stellplatzu, blíže u jezera v roce 2021 je na základě naší zkušenosti 12 €. Svůj příjezd nahlaste u stánku či přívěsu s označením „Security“.

K severovýchodní pláži Nord-Oststrand dojdete za pár minut pěšky po cyklostezce. Je to tam necelý kilometr cesty.

F) Severozápadní strana – k vyhlídce na jezero u Klein Neundorf

Okolo jezera je pár míst, kam jezdí jen málokdo. I když jste u jezera už možná poněkolikáté, třeba o nich ani nevíte. Jedním z nich je vyhlídka na jezero za obcí Klein Neundorf, na severozápadní straně Berzdorfer See. Na několika info panelech si můžete přečíst něco o důlní historii nebo se jen pokochat výhledem na vodní plochu. Jak se tam dostat?

Vyhlídka na severozápadní straně Berzdorfského jezera.
Vyhlídka na severozápadní straně Berzdorfského jezera.

Z Görlitz jeďte podobně jako k severní straně jezera Nordstrand. Ale po podjetí železničního viaduktu na konci ulice Paul-Mühsam-Straße neodbočujte doleva. Pokračujte dál po silnici, po ulici Weinhübler Straße až do obce Kunnerwitz. Za pomníkem uprostřed obce odbočte doleva na ulici Neundorfer Straße.

Po příjezdu do obce Klein Neundorf odbočte doprava na ulici Seestraße, po níž po 1 km přijedete až na konec k parkovišti. Z parkoviště je to směrem doleva k vyhlídce asi 250 metrů.

Další možné příjezdy k jezeru

Kromě uvedených příjezdů k jezeru existují i další, soukromé. Jedním z nich je například příjezd k jachtařské základně poblíž Blaue Lagune.

Jachtařská základna u Berzdorfer See.
Jachtařská základna u Berzdorfer See.

Vlakem k Berzdorfer See

K Berzdorfskému jezeru se dostanete i vlakem. Kudy tam?

K jezeru Berzdorfer See se dostanete i vlakem.
K jezeru Berzdorfer See se dostanete i vlakem.

Vlakem do Hagenwerder

K Berzdorfskému jezeru se dostanete také vlakem. Nejblíž je to z vlakového nádraží Hagenwerder, odkud dojdete třeba na Modrou lagunu – Blaue Lagune, kam je to od vlaku cca 3 km. Přibližně 1,5 km chůze okolo kolesového rypadla Bagger 1452 to od vlaku máte na pláže na horní části poloostrova.

Vlaková stanice je na trase Zittau–Görlitz. Cesta vlakem z Liberce přes Žitavu trvá asi 1,5 hodiny.

Jízdní řády vlaků najdete na webu idos.cz

Vlakem do Görlitz

Vlakem můžete dojet rovněž až na nádraží Görlitz-Weinhübel, pak dojít na dopravní uzel Weinhübel a potom autobusem MHD linky E třeba na severní či severovýchodní stranu jezera, anebo dojet až na jižní pláž Blaue Lagune.

Vlak vás doveze i na hlavní nádraží Görlitz Bahnhof. Odtud jeďte tramvají linky č. 1 na konečnou smyčku Weinhübel. Přestupte na autobus MHD linky E a dojeďte až k jezeru.

Autobusy linky E vás doveze na severní či severovýchodní stranu jezera, anebo na jižní pláž Blaue Lagune.

Bonus: Jízdní řády autobusové linky E

K Berzdorfer See na kole

Jezdíte na kole? Pokud kempujete například u jezera Kristýna u Hrádku nad Nisou, po cyklostezce na jednodenní výlet dojedete až k Berzdorfer See. Je to asi 31 km. A zpátky můžete z nádraží Hagenwerder přijet do Žitavy třeba vlakem, odkud je to už na Kristýnu kousek.

Šťastnou cestu!