Na jezeře Berzdorfer See 2. srpna 2023 přivítali druhou novou osobní loď, která se byla přepravená těžkým transportem. Tuto 33 metrů dlouhou, 6,10 metrů širokou a 80 tun těžkou loď postavili v roce 1969 a do roku 2022 sloužila jako výletní loď na Hennesee v Sauerlandu. Nyní byla kompletně elektrifikovaná v souladu s moderními ekologickými standardy. Na jezeře už je ale od jara ještě jedna osobní loď.

Transport nové lodi byl komplikovaný. Původně měla být přepravená přes Drážďany a Budyšín, ale kvůli stavebním pracím na dálnici A4 byla tato možnost vyloučená. Cesta byla dlouhá a plná překážek, včetně komplikací v Reichenbachu v Oberlausitz, kde silnice sotva postačovaly pro 40 metrů dlouhý a téměř sedm metrů široký transport. V Bad Muskau transport uvízl, což vedlo k uzavření silnice až do večera.

Novou loď přepravili do přístavu v Hagenwerderu, kde ji na vodu spustily dva jeřáby. Plánované datum zahájení provozu lodi pro veřejnost je 19. srpna. Provozovatelé doufají, že by to mělo podpořit místní turismus.

Kromě této nové lodi je na jižním břehu Berzdorfského jezera, v Modré laguně od jara další osobní loď. Tuto loď nechává místní podnikatel Stefan Gläsel připravit pro provoz přímo na místě. Pan Gläsel už u Modré laguny provozuje lanový park Hochseilgarten, Adventure-Golf a také kemp.

/ilustrační foto